A WESTIE

Tudnivalók a west highland white terrier-ről:


       A fajta története:

  • Magyarországra 1968-ban került az első westie, az egyes törzskönyvi számon nyilvántartott Prince of Snow, Angliából. 
  • Mint a legtöbb fajta westie is -keresztezéssel jött lére. Számos elmélet létezik a wetie-t alkotó fajtákról, ám a leginkább népszerű, úgy tűnik a skót terrier, avagy régies nevén aberdeen terrier és a carin terrier keresztezését tételezi fel. Hasonlóan, a kor számos kutyája nagyon hasonlít a mai cairnekre.
  •  Az első west highland terrier-vonalakat az Argyllshire-i Poltalloch-ból származó Malcolm-család nevéhez kötik. Általában Malcolm ezredest tartják a fajta kitenyésztőjének.
  •   Úgy tartják, hogy ezt a keménykötésű kis terriert azért tenyésztették fehér bundáva, hogy jobban lássák, mert valamikor egy nemes lelőtte kutyáját, ami még akkoriban vörös volt és a vadász összekeverte a rókával

    Tudnivalók:

    Átlag életkor: 10-15 év
    Marmagasság: kb. 28cm
    Súly: 8-10kg

    A westie a legtöbb kutyával ellentétben nem szabályosan vált szőrt, nem bizonyos időközönként vedlik, hanem rendszeres trimmelés-sel szabadíthatjuk meg az elhalt szőrszálaktól és kerülhetjük el, hogy bundája hosszúra és bozontosra nőjön. Ha kutyánkkal rendszeresen akarunk kiállításokra járni, bízzuk a trimmelést szakképzett kutyakozmetikusra. Általában 10-12 hetente kell egy westiet trimmelni, tehát a kölyökvásárlás előtt ezt is számítsuk bele a tartási költségekbe.
    Mivel a westi igen népszerű fajta, sokan csupán a pénz kedvéért fogtak bele szaporításába, így legyünk elővigyázatosak a kölyökválasztásnál. Járjunk kiállításokra, nézzünk körül, ismerkedjünk a tenyésztőkkel. A kiállító-tenyésztőknél általában a leendő kölyök anyját és apját is megtekinthetjük.


    Természete:

    A  westie ideális házi kedvenc, nincs hozzá fogható. Kis termetében hatalmas szív dobog. A westie nagyon bátor,mindíg hű,és imádja az emberi társaságot. Hiba lenne elkényeztetett ölebnek tartani mi sem áll távolabb tőle. Fontos tudnunk, hogy terrier, s mint ilyen, mindig kész helyt állni. A vele egy háztartásban élő kisemlősökkel nem felhőtlen a viszonya. A westie öntudatos fajta aki el tudja intézni ügyes-bajos dolgait gazdája segítsége nélkül. Bennük fortyog az energia,mintha elem lenne bennük.. Nagyon erős a méretéhez képest, öntudatosan kocog oda a nála háromszor négyszer nagyobb kutyákhoz, hogy magabiztosságáról meggyőzze őket. Ha véletlenül csetepatéra kerül sor, inkább számít vastag bőrére és kemény szőrére mint rémült gazdájára. Nagyon kedves a gyerekekhez hisz a fajta nagy mókamester. A westie ideális társ mind egyedülálló,mind családos ember  számára. Mielőtt egy kiskutyát vennénk magunkhoz, meg kell bizonyosodni, hogy jól megfontoltuk-e a dolgot. Mindenképpen lehetőséget kell adni neki, hogy a gazdi mellett lehessen éjjel-nappal!!


    Ápolása:

    A szőrzet két rétegből áll: a puha,tömött aljszőrzetből. Más kutyáktól eltérően a westie-k nem vedlenek sem tavasszal sem ősszel,ezért az egészségügyi problémák megelőzésére 3 havonta meg kell trimmelni. Bár a kiállítási kutyákat tilos nyírni, a nem megfelelő minőségű szőrnél a trimmelés nem lehetséges, így ilyenkor a nyírás a megoldás. Manapság a kedvencként tartott westieknél a nyírás divatosabb, mivel kiállításra nem megy, olcsóbb, és kevesebb időt vesz igénybe. Azonban ha ennél a megoldásnál döntünk, fel kell készülni, hogy a a fedő szőr elveszti keménységét és onnantól kezdve csak nyírni lehet.
    2-3 havonta ajánlott kozmetikushoz vinni




    Nevelése: 


    Ne felejtsük el, hogy terrierről beszélünk, így mindig legyünk vele következetesek, ha valamelyik tevékenységét nem szeretjük (pl. felugrálás) sose engedjük. Ha nincs egyértelmű falkavezér, természeténél fogva ő akar majd azzá lenni. Ha nem adunk a kutyának saját játékot, ne lepődjünk meg, ha majd ő keres magának, és esetleg kedvenc cipőnket rágja szét.
    Amikor jót cselekszik, dicsérjük meg (simogatás, jutalom falat).

    Azonban sose felejtsünk el 2 dolgot kutyánk nevelése során:

    - A kutya a hangsúlyból ért!!
    - Akkor nevelhető a legjobban, ha éhes!! (bevált trükk, ha nem etetés után tanítjuk, így sokkal jobban figyel rám, hogy minél előbb megkapja a jutalom falatot!)


    Táplálása:


    Igen érzékeny a táplálék minőségére, ezért kerülni kell a

    magas szójatartalmú tápokat, mert allergiával reagálhat. Tejet ne adjunk neki, mert mehet tőle a hasa, a csoki pedig méreg a szívére.
    Hetente 1x száraztápba keverve nagyon jó hatású lehet a kaukázusi kefir/natúr joghurt.
    Csak prémium táppal etessünk! Nekünk jól bevált a Eukanuba, Acana,Cibau tökéletes azoknak a kutyáknak, melyek érzékeny emésztőrendszerűek vagy allergiás tüneteket mutatnak (vakarózás, korpásodás, középfülgyulladás, bélgyulladás, kötőhártya-gyulladás)
    Kerüljük a csirkehúsos tápokat!

    Friss víz mindig legyen a kutya előtt!


    Oltások, féreghajtás:


    Nagyon fontos a féreghajtás!! 4 hónapos korig 2 hetente féregtelenítsük, utána pedig 3 havonta.
    Külső élősködők ellen jól bevált a Frontline spray/ampulla.

    Az első oltásaikat már a tenyésztőnél megkapják, és 4 hónapos korban ér véget.



    TANÁCSOK:
    Mielőtt bárki úgy dönt, hogy egy westie-vel fog eltölteni 10-15 évet, az jegyezze meg, hogy a kis fehér kutya számára nem létezett soha túl hideg folyó, vagy túl mély odú, ami megállíthatta volna!

    Nevelése során ne dőljünk be neki, csak azért, mert "szépen néz" ránk.

    Nagyon fontos, hogy milyen táppal etetünk, ha bemegyünk az első ABC-be ne vegyünk tápot, mert olcsó. Az ilyeneknek nagyon alacsony a tápanyag értékük, és kedvencünk hamar megéhezik. Nincs benne fehérje, amire a kutyának szüksége van, tele van tartósítószerrel, színezékkel, rákkeltő dolgokkal, fűrészporral.

    Ügyeljünk arra, hogy a füle rendszeresen tisztítva legyen, a szőr ki legyen belőle szedve, különben begyulladhat. A talppárnák közül is mindig vágjuk ki az oda nem illő szőrt, bogáncs, toklász beleragad főképp nyáron, amit utána elég nehéz kiszedni, arról nem is beszélve, hogy a kutyának sem kellemes érzés.

    Westienket soha ne hagyjuk hosszú időre magára. Imád emberek között lenni, szereti ha foglalkoznak vele, amit meg is hálál!

    Fontoljuk meg honnan veszünk kiskutyát. A legtöbben csak a pénz miatt kezdenek bele a szaporításukba, nem törődve azzal, hogy ezzel mennyi kárt okoznak a piciknek, saját szukájának, a leendő gazdninak, és a fajta tenyésztőinek.
    Törzskönyv nélkül adják el a kölyköket, nincsenek oltva, féreghajtva, szörnyű körülmények között tartják a kutyákat. Az ilyen szaporítóknak köszönhetjük, hogy a westiek agresszívek, bőrbetegek, fülbetegek és különböző problémákkal küzdenek.
    5-6 hetesen odaadják a kicsiket, akik a vitaminban szegény anyatejtől nem fejlődnek rendesen, és idő előtt el is vannak választva.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése